ONLİNE SHOP ANA SAYFA KUMAŞ İPLİK KONFEKSİYON EV TEKSTİLİ MAKİNA DİĞER  
(14.07.2006)
  
 
Tekstil ve Hazır Giyim Konseyi kuruldu
 
Tekstil ve Hazır Giyim Konseyi kuruldu
 

Tekstil ve Hazırgiyim Sektörü'nde, dövizde ve hammadde fiyatlarında meydana gelen artışların etkileri, sektörün bütün unsurlarını oluşturan iplik, kumaş, boya, konfeksiyon, örme, nakış ve fason işletmelerin temsilcileri tarafından masaya yatırıldı.

Dövizde ilk anda % 30?a ulaşan artışın % 15?e gerilemesine karşın, hammadde fiyatlarının yüzde 30 arttığı bunun da sektörü zorladığı vurgulanan toplantıda, sektörün bu sorunları ancak dayanışma içinde birlik olarak aşabileceği konusunda mutabakata varılarak, "TEKSTİL VE HAZIR GİYİM KONSEYİ" kurulmasına karar verildi. Konsey, Temmuz ayının son haftasında, ilk toplantısını yapacak.

Tekstil ve Hazırgiyim sektörü bünyesinde boya, iplik, kumaş, fason, konfeksiyon, örme ve nakış alanlarında faaliyet gösteren dernek başkanları ve temsilcileri, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB) öncülüğünde bir araya geldi.

Dövizde yaşanan dalgalanmaların sektördeki fiyat istikrarına etkilerini ve hammadde fiyatlarındaki yüksek artışları tartışmak amacıyla düzenlenen toplantıya, TİM Başkanı Oğuz Satıcı, İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ve TGSD Başkanı Aynur Bektaş?ın yanı sıra Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sabri Ünlütürk, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk ve Başkan Vekili Hasan Şentürk, Uludağ İhracatçı Birlikleri Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birliği Başkanı Şenol Şankaya, Uludağ Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birliği Başkanı İbrahim Burkay, Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Tarık Bozbey, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Rıza Hasoğlu, Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baykent, Antalya Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bülbül, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Burak Sertbaş, Türkiye Triko Sanayicileri Derneği Başkanı Reha Erkekli, Çorap Sanayicileri Derneği Başkanı Ümit Özüren, İstanbul Nakış Sanayicileri Derneği Başkanı Nuri Yüksel, Emprime Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Sarıca, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon Fasoncuları Derneği Başkanı Yılmaz Kocaoğlu ve Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği Başkanı Ahmet Temiroğlu katıldı.

Sektörün sorunları aşabilmek için biraraya gelmesi gerektiğini belirten TİM Başkanı Oğuz Satıcı, "Bu sektör içerde ve dışarıda lobi faaliyetlerini en iyi yapan sektör. Diğer ülkelerin 150 yılda yaptıklarını 25 yılda yaptı, doğal olarak bir takım sıkıntıları olacaktır" dedi. Sektörde çalışanların, işçisinden patronuna kadar zor koşularda inatla mücadelesini sürdürdüğünü vurgulayan Satıcı, diğer sektörlerin tekstil ve hazırgiyim konfeksiyon sektörünü örnek aldığını belirtti. Sektörde faaliyet gösterenlerin gelecek stratejilerini çalıştıkları pazara göre belirlemeleri gerektiğini vurgulayan Oğuz Satıcı, "Birbirimizi hırpalamadan rekabet avantajlarımızı geliştirmeliyiz" diye konuştu.

"Tek çözüm istihdam ve enerji maliyetlerindeki düzenlemeler değil"

TİM Başkanı Oğuz Satıcı, sektörün sorunları arasında başı çeken enerji ve istihdam maliyetlerinin çözümüyle bütün sıkıntıların aşılamayacağını vurgulayarak şöyle devam etti: "Genel sorun ekonomik ya da teknik değil. Önümüzdeki yılların senaryosunu belirleyip buna göre planlama yapmamız gerekir. Çin ve Hindistan böyle yapıyor. Bu bağlamda başta eğitim kalibrasyonunun artırılması, tanıtım ve lojistik alanlarında çalışmalar yapmamız gerekir. Çin, ucuz işgücüyle değil, lojistiğinin gücü ve ucuzluğuyla ilerliyor. Biz İzmir limanına para kazanmak için değil, lojistik açıdan ihracatçılarımıza yarar sağlamak için talip olduk. Sihirli sözcük lojistiktir. Bu bağlamda gümrük kapılarında yapılacak modernizasyon da sektörün geleceği açısından oldukça önemli. Sektörümüzün geleceği geçmişinden çok daha iyi olacak, bu sektörde bunun için yeterli olan birikim ve güç var."

Tekstil ve Hazır Giyim Konseyi kuruldu

 

İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, İTKİB?in öncülüğünde düzenlenen toplantının, sektörün sorunları, dövizdeki hareketliliğin etkileri ve yeni açılımların ortaya çıkması açısından oldukça faydalı geçtiğini ifade ederek, "İplikçiden, boyacıya, nakışçıdan, fasoncuya, tekstilci ve hazırgiyimciye kadar birlikte hareket edip birlikte büyüyemezsek, dövizdeki dalgalanmaya karşı ortak tavır almaz ve bu durumu herkes kendi için bir fırsat olarak görürse, sektör olarak da bir büyüme sağlayamayız" dedi. TİM Başkanı Satıcı'nın toplantıya katılmasıyla sektörün farklı sorunlarının da masaya yatırıldığını kaydeden Orakçıoğlu, özellikle geleceğe dönük sektör planlamasının önemine dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Sorunları birlikte aşacağız, Parlak geleceği birlikte kuracağız"

 

"Sektör geçmişteki sorunlar karşısında büyük direnç gösterdi ve krizlerden güçlenerek çıktı. Ürünlerimiz, kalitemiz ve markalarımızla şimdi olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da hep ülkemizin imajına büyük katkılarımız olacaktır. Biz artık krizlerle anılan bir sektör olmak istemiyoruz. Yaratıcı düşüncelerin ve gelişimin sürekliliği için toplantılarımızı ve dayanışmayı sürdüreceğiz. Biliyoruz ki, sorunları dayanışmayla, birlikte aşacağız ve parlak geleceği birlikte kuracağız. Bunu sağlamak ve sektörü ilgilendiren olası ve ani gelişmeler yaşandığında ortak kararların alınabilmesi ve paniğe kapılmadan hareket edilebilmesi için, Tekstil ve Hazır Giyim Konseyi kurulması kararlaştırdık. TGSD Başkan Yardımcısı Cevdet Karahasanoğlu?nun önemli katkılarıyla oluşan bu tabloda kurulan Konsey, Temmuz ayının son haftasında geniş katılımlı olarak ilk toplantısını yapacak ve çözüme yönelik tavsiye nitelikli kararlar alacak."

Süleyman Orakçıoğlu, toplantıda tekstil ve hazırgiyim sektörünün ?Geleceği geçmişinden daha parlak? şeklinde değerlendirildiğini kaydederek, "Türkiye eskiden ucuz ülkeler arasında gösterilirken şu anda kalite ve çeşitliliği ile üst seviye ülke konumunda nitelendiriliyor. Sektör temsilcilerimiz, iç ve dış piyasalar analiz edilerek geleceğe yönelik bir plan oluşturulması, haksız rekabetin önlenmesi ve sektörün tüm katmanları ile rekabetçi hale getirilmesi konularında da hemfikir oldu. " dedi.

Toplantıya katılan kuruluşlar

Türkiye İhracatçılar Meclisi

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğli

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği

Uludağ Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği

Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği

Antalya Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği

Ege Giyim Sanayicileri Derneği

Türkiye Triko Sanayicileri Derneği

Çorap Sanayicileri Derneği

İstanbul Nakış Sanayicileri Derneği

Emprime Sanayici ve İşadamları Derneği

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon Fasoncuları Derneği

Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği


-DUNYA-


Bu haber 5990 defa okundu

<- önceki                  sonraki ->
  
Bu haberle ilgili herhangi bir yorum yapılmadı
  
 
 
  Ad Soyad :  
  Email :    
  Başlık :  
  Yorum :  
                             
ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan kumasci.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 
Önceki Haberler :
  
14.07.2006 Türk Tekstil Ürünleri Fuarı New York'ta başladı
11.07.2006 Sanayide çarklar hızlandı
11.07.2006 'Hükümetle TÜSİAD arasında kriz var'
11.07.2006 Ayko, Yunanistan'dan 1 milyon euro bekliyor
11.07.2006 İHKİB'den, Portekiz'le "Büyük Moda İşbirliği"
10.07.2006 SPK'dan Altınyıldız'a tahvil ihracı için ek süre
10.07.2006 Türk tekstilciler Çin'in komşusu Kazakistan'da atağa geçti
10.07.2006 IF Konseyinin yeni başkanı Reha Erekli
07.07.2006 Bulgaristan'a TIR geçişleri askıya alındı
04.07.2006 DHL'den New York'taki Tekstilciye % 25 İndirim
04.07.2006 Edip İplik'te Olağanüstü Genel Kurul, 25 Temmuz'da
04.07.2006 Tekstilciler platformda birleşti
04.07.2006 Tekstilci, Mısır, Arjantin ve Meksika'dan destek bekliyor
04.07.2006 Vakko Beyoğlu?ndan nereye gidiyor?
30.06.2006 Tekstilde hassasiyetlere dikkat önerisi DTÖ'de tartışma yaptı
30.06.2006 Süvari, bu yıl 9 mağaza açıp yüzde 40 büyüyecek
30.06.2006 Bisaş SSK'ya olan borcu yapılandırdı
30.06.2006 Tekstilciler çareyi birleşmekte buldu
28.06.2006 'Türkiye önemli pazar' diyen İtalyanlar 160 firma ile fuarda
28.06.2006 Vergi iadesi aylığa dönüyor
28.06.2006 ITM 2006'ya 42 ülkeden 1200 firma katılıyor
27.06.2006 Bisse artık sadece gömlek markası değil
27.06.2006 Kumaşın estetiği, iki İtalyanı İstanbul'da buluşturdu
27.06.2006 Hazırgiyimde indirim yabancının stok eritme operasyonu
23.06.2006 Konfeksiyon ihracatını denim pantolon uçurdu
21.06.2006 Pierre Cardin: Türkiye tekstilde Çin ile rekabet edebilir
21.06.2006 İhracattaki başarınız ve hızınız şaşırtıcı
21.06.2006 Çin tekstili Hong Kong üzerinden ihraç edip, kotaları deliyor
19.06.2006 Metemteks, HES kapsamında BND Enerji ile görüşmelere başlıyor
14.06.2006 Maraşlı Kipaş Mısır'da üretim planlıyor