ONLİNE SHOP ANA SAYFA KUMAŞ İPLİK KONFEKSİYON EV TEKSTİLİ MAKİNA DİĞER  
(04.07.2006)
  
 
Tekstilci, Mısır, Arjantin ve Meksika'dan destek bekliyor
 
Tekstilci, tarifeler için Mısır, Arjantin ve Meksika'dan destek bekliyor
 
DTÖ'nün Cenevre'de süren Bakanlar Zirvesi'nde Türk tekstilcilerin sektörün tarım dışına çıkarılarak görüşmelerde ayrı bir başlık olarak değerlendirilmesi önerisine ABD destek verdi, gözler Mısır, Arjantin ve Meksika'da.  

 

Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) Cenevre'de süren "mini" Bakanlar Zirvesi'nde Türkiye'nin tekstil ve konfeksiyonun "Tarım Dışı Pazar Açılımı Görüşmeleri" (NAMA) dışında ayrı bir başlık olarak değerlendirilmesi önerisine ABD hükümeti destek verirken gözler Mısır, Meksika ve Arjantin'e çevrildi.

Bu ülkeler de destek verirse Türkiye, Çin, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelere karşı güçlü bir pozisyon sağlayacak. Böylece zirve sonuç bildirgesinde önerinin DTÖ'nün sonraki toplantılarında gündem maddesi olmasına ilişkin not düşülebilecek. 

Cenevre'de 28 Haziran'da başlayan zirvede önemli tartışmalardan biri Türkiye'nin tekstildeki önerisi oldu.

Türkiye, geçen aralıkta Hong Kong'da yapılan VI. Bakanlar Konferansı'nda da dile getirdiği gibi, örgütte şimdiye dek "Tarım Dışı Pazar Açılımı Görüşmeleri" dışında kalan tüm sektörlerle ortak pazarlık konusu yapılan tekstil ve konfeksiyon sektörünün bağımsız bir şekilde masaya yatırılmasını istiyor.

Bu kabul edilirse diğer sektörler dikkate alınarak geçerli olan gümrük tarifelerindeki indirim katsayıları, tekstil ve konfeksiyon sektörünü bağlamayacak. Bu görüş, Çin'e karşı kota uygulamasının ülkeler bazında uzatılması yönünde çalışan İstanbul Deklarasyonu'na imza atan diğer ülkelerin de ortak görüşü.

Türkiye ayrıca ABD'nin yüzde 16 ila yüzde 33, Çin, Hindistan, Güney Amerika gibi gelişmekte olan ülkelerin de yüzde 80'lere varan oranlarda uyguladığı gümrük tarifelerini yüzde 15 seviyesine çekmeden, Avrupa Birliği'nin (AB) herhangi bir indirim yapmasını istemiyor.

Çünkü zaten Gümrük Birliği çerçevesinde AB ile birlikte dünyanın en düşük gümrük tarifelerini uygulayan Türkiye, tarafların dengesizce yapacağı bir indirimde hem iç pazarında hem de tekstil ve konfeksiyon ihracatının yüzde 74'ünü yaptığı AB pazarında güç duruma düşecek.

Bu durumda indirimler Türkiye'ye değil "3. Dünya Ülkeleri"ne yarayacak. İşte Türkiye'nin bu önerisi zirveye damgasını vuran konulardan. Öneriye halihazırda Tunus, Ürdün, Fas gibi ülkelerin yanı sıra ABD hükümeti de destek verdi. ABD hükümeti, Türkiye'nin önerisini "tartışılmaya değer" olarak yorumladı. Bununla birlikte sanayi ürünlerinin dışında, AB ve ABD'nin tarımda gümrük tarifelerinin aşamalı indirilmesi ve sübvansiyonların kaldırılması konusunda oranın ne olacağı yönünde yaşadığı kriz ise henüz aşılamadı.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB) Brüksel Temsilcisi Haluk Özelçi, "Sanayiinin dışında tarımda da fırtınalar kopuyor. AB ve ABD arasında hâlâ görüş farklılıkları var. İki alanda da görüş birliğine varılmazsa, Doha Round'unun bitmesi mümkün değil" dedi.

 

AB'nin önerisinin reddedilmesi bile kazanç

İTKİB Brüksel Temsilcisi Haluk Özelçi, pazar akşamı sona erecek zirvede Türkiye'nin önerisi için hâlâ yeterli desteğin bulunmadığını söyledi.

Öneriye sektörün halen güçlü olduğu İspanya, Portekiz, Fransa, İtalya ve Yunanistan'ın destek verdiğini belirten Özelçi, "Ama bu ülkelerin kendi başlarına ayrı bir tavır almaları mümkün değil. AB kararına uymak zorundalar. İngiltere ve Almanya gibi sektörden çıkan ülkeler ise problem yaratıyor. AB, pazarını daha fazla açmakta sıkıntı görmüyor. Rekabet dertleri bulunmadığı için ithalatı daha düşük fiyattan yapmak işlerine gelecek" dedi.

ABD'nin desteğinin önemli olmakla birlikte, özellikle Mısır, Arjantin ve Meksika gibi sanayinin hâlâ güçlü olduğu ülkelerin desteği ile dengelerin değişebileceğini belirten Özelçi, "Destek veren ülke sayısının çokluğundan ziyade, güçlü ülkelerin olması bizim için önemli. Son görüşmelerde Mısır sanayiinin desteğini aldık. Mısır hükümeti konuyu inceliyor. Mısır, Türkiye kadar olmasa da oldukça güçlü bir sanayiye sahip. Aynı şekilde Meksika ve Arjantin de oldukça güçlü ve AB bu iki ülke için önemli bir pazar. Onlar da pazarlarını korumak için öneriye destek verirse, rüzgâr lehimize esebilir. Türkiye'nin önerisi kabul edilmese bile, anlaşmazlık sürdüğünden, AB'nin önerisi de kabul edilmeyecek. Belirsizlik olduğu için mevcut durumun sürmesi de bizim lehimize olacak. Aksi takdirde bu işten Çin, Hindistan ve Pakistan kazançlı çıkarken Türkiye ve diğer ülkeler için bu durum bir yıkım olacak" diye konuştu.

Türkiye, AB ile birlikte yüzde 10 civarındaki oranla halen tekstil ve konfeksiyonda dünyanın en düşük tarifesini uygulayan ülkelerden biri. Japonya ise yüzde 7 ile en düşük tarifeyi uygulayan ülkelerden biri durumunda.

 

Doha için zaman daralıyor

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Başkanı Marcus Wallanberg, DTÖ'nün Doha Süreci'nde endüstriyel ve tarımsal ticaretin serbestleştirilmesine yönelik yöntemlerin ne olacağının belirleneceği Cenevre toplantılarında görüş birliğine varılamaması halinde, müzakerelerin yıl sonuna kadar sonuçlandırılmasının tehlikeye gireceğini söyledi. Wallanberg, "II. Dünya Savaşı'ndan beri gerçekleştirilen 8 adet çok taraflı ticari müzakere süreçlerinden hiçbiri başarısızlıkla sonuçlanmadı. Doha Süreci'nin bir ilk olması durumunda maliyeti yüksek olacak. Özellikle, korumacı yaklaşım yayılmak için serbest bir ortam bulacak" dedi. 

  

Ülkelerin tekstil ve konfeksiyonda tarife oranları 

 

Ülke Oran(%)
   
AB ve Türkiye 10
Japonya 7
ABD 16-33
G. Amerika 60-80
Hindistan 60
   
   
TÜRKİYE  
Kategori Oran(%)
İplikte 6
Kumaş 9
Konfeksiyon 11


-REFERANSGAZETESI-


Bu haber 1295 defa okundu

<- önceki                  sonraki ->
  
Bu haberle ilgili herhangi bir yorum yapılmadı
  
 
 
  Ad Soyad :  
  Email :    
  Başlık :  
  Yorum :  
                             
ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan kumasci.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 
Önceki Haberler :
  
04.07.2006 Vakko Beyoğlu?ndan nereye gidiyor?
30.06.2006 Tekstilde hassasiyetlere dikkat önerisi DTÖ'de tartışma yaptı
30.06.2006 Süvari, bu yıl 9 mağaza açıp yüzde 40 büyüyecek
30.06.2006 Bisaş SSK'ya olan borcu yapılandırdı
30.06.2006 Tekstilciler çareyi birleşmekte buldu
28.06.2006 'Türkiye önemli pazar' diyen İtalyanlar 160 firma ile fuarda
28.06.2006 Vergi iadesi aylığa dönüyor
28.06.2006 ITM 2006'ya 42 ülkeden 1200 firma katılıyor
27.06.2006 Bisse artık sadece gömlek markası değil
27.06.2006 Kumaşın estetiği, iki İtalyanı İstanbul'da buluşturdu
27.06.2006 Hazırgiyimde indirim yabancının stok eritme operasyonu
23.06.2006 Konfeksiyon ihracatını denim pantolon uçurdu
21.06.2006 Pierre Cardin: Türkiye tekstilde Çin ile rekabet edebilir
21.06.2006 İhracattaki başarınız ve hızınız şaşırtıcı
21.06.2006 Çin tekstili Hong Kong üzerinden ihraç edip, kotaları deliyor
19.06.2006 Metemteks, HES kapsamında BND Enerji ile görüşmelere başlıyor
14.06.2006 Maraşlı Kipaş Mısır'da üretim planlıyor
14.06.2006 Brezilya ve İngiltere'nin taraftar formaları Yeşim Tekstil'den
14.06.2006 Zam yok, indirim var
14.06.2006 Ulusal Pamuk Konseyi'nin kuruluşu için çalışmalar hızlandırıldı
14.06.2006 Tekstil sektöründen Unakıtan'a sert yanıt geldi
12.06.2006 BISAS TEKSTIL INEGOL FABRIKASINDEKI TOPLU SOZLESME
08.06.2006 Uluslararası Tekstil Fuarları
08.06.2006 450 genç uzman daha sektöre katılıyor
08.06.2006 AKAL TEKSTIL TEKNIK ANALIZ RAPORU
07.06.2006 İleri Giyim'in İzmirli ortak sayısı artıyor
07.06.2006 İsko Dokuma Sanko Pazarlama İçin Çağrı Muafiyetini İstendi.
02.06.2006 Desa Deri'de Olağanüstü Genel Kurul, 22 Haziran'da
02.06.2006 Mensa, katma değeri yüksek ürünlere yönelik yatırımlarını artırdı
02.06.2006 Altınyıldız, alışveriş merkezi kuracak