ONLİNE SHOP ANA SAYFA KUMAŞ İPLİK KONFEKSİYON EV TEKSTİLİ MAKİNA DİĞER  
(25.05.2006)
  
 
İhracatçıların Yüzü Gülüyor.
 
Birçok sektör krizi zamla aşmaya çalışırken ihracatçıların yüzü gülüyor
 

Uluslararası piyasalarda yaşanan tedirginlik ve siyasi tartışmalar nedeniyle piyasalarda yaşanan dalgalanma, tüm sektörleri etkisi altına aldı. Döviz kurlarındaki yükselişle beraber bankaların da faiz artırımına gitmesi otomotivden inşaata, beyaz eşyadan demir-çelik sektörüne kadar tüm sektörlerde büyük bir hareketliliğe neden oldu. Otomotiv, beyaz eşya ve demir-çelik gibi pek çok sektörden "Maliyetlerimiz arttı" gerekçesiyle zam haberleri gelirken ihracatçı firmaların ise uzun bir aradan sonra ilk defa yüzü güldü.

 

Tekstilcinin yüzü güldü

Gelişmelerle ilgili görüşlerine başvurduğumuz İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, uluslararası para piyasalarındaki dalgalanmalarla gerçekleşen döviz kurundaki artışın süreklilik arz etmesi gerektiğini söyledi. "Kısa süreli oynamalar yürek hoplatmaktan öteye gitmiyor" diyen Gülle, "Bir ay sonra şu anda gelinen nokta tekrar değişirse bunun kimseye faydası olmaz" diye konuştu. Gülle şöyle konuştu: "Kısa vadeli bu oynamalar sadece spekülatif kazançlar getirir. Kurlara güvenip de iş yapanlar hüsrana uğrayabilir. Bu hareketlilik geçmişte kontrollü bir şekilde olsaydı, şimdi pek çok firma kapanmaz, yurtdışına kaçmalar da olmazdı."

 

Üç senedir ilk defa rahat nefes aldık

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanvekili Yaşar Acar ise üç senedir ilk defa rahat nefes aldıklarını söyledi. "Son yıllarda fiyatlar kafa kafaya geldiği ve kâr marjı olmadığı için siparişleri de alamıyorduk. Şimdi dolar ve eurodaki artış, yüzde 10 ila 15 arası kâr marjı doğurdu" diyen Acar, yeniden sipariş almaya başladıklarını ifade etti. Son iki haftada üretimde yüzde 20'lik artış olduğuna dikkat çeken Acar, "Dolar ve euronun geldiği noktadan şu an için memnunuz. Ancak tedarikçilerin zam tehlikesi gündemde, yıl sonuna kadar iplikçi, kumaşçı ve aksesuarcı gibi tedarikçi firmaların bizlere zam listesi ile gelmemelerini bekliyoruz. Merkez Bankası'nın artan kurlara kesinlikle müdahale etmemeli."

 

İhracatçılardan talep arttı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Nuhoğlu da ihracatçılardan gelen talepte artış olduğunu söyledi. Nuhoğlu, "Şu anda kur kararsız, biraz daha düşecek gibi gözüküyor. Ama tam da eski seviyesine geleceğini tahmin etmiyorum. Dövizin bu civarlarda oturması bizim işimizi destekleyip, işlerimizde bir gelişim başlatacaktır. Çünkü son zamanlarda ihracatta bir düşüş söz konusuydu. İhracat seferlerimizde bir düşme yaşanıyordu. Dövizin bu seyri ile ihracat seferlerimiz yeniden eski seviyelerine gelecektir. O açıdan umutluyuz" dedi. 

 

Tat Konserve Grubu Genel Müdürü Güçlü Toker

Maliyet arttı, gıdaya zam gelebilir

Ekonomideki değişimler o kadar hızlı ki, firmaların yatırım ya da üretim ile ilgili kararlarda anlık değişimlere gitmesi çok güç. Ortalığın sakinleşmesini, stabil hale gelmesini beklemek gerek. Onun için şimdiye kadarki programımızla ilgili herhangi bir keskin adım atmayı doğru bulmuyoruz. Tabi kurdaki hareketlilik, bizim gibi ihracat yapan şirketler için olumlu gösterge. Çünkü dış pazardaki rekabet gücümüzü daha olumlu noktaya taşıyor. Diğer yandan maliyetlerin artması kısa vadede gıda ürünlerinin zamlanmasına yol açabilir. 

 

Dalgalanma inşaata yüzde 10 zamla yansıdı

Nazım Aygün/Türkiye İnşaat Müteahhitleri Sendikası

İnşaat sektörü mali piyasadaki hareketliliği iki aydır yaşıyordu. Çimento ve demir sektöründe fiyatlar zaten artıyordu. Neredeyse yüzde 100'e yaklaşan bir zam söz konusu. Yani biz zaten bu sürece daha önceden girmiştik. 10 gündür yaşanan dalgalanma bize sürpriz olmadı. Konut kredi faizleri yüzde 1.10'dan yüzde 1.20'ye çıktı. Bu da konut fiyatlarına ister istemez yüzde 10'luk bir artışa neden oldu.

Dolara endeksli olan demir çelik fiyatları da son iki hafta içinde yükseldi.

 

Havayolu firmaları yakıt farkını fiyata yansıtacak

Şehabettin Bolukçu/Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı

Havacılık sektörü uçuşların büyük bir bölümünü yurtdışına yaparak, döviz kazanıyor. Kazandığı dövizle de kurlardaki dalgalanmadan etkilenmiyor. Etkilenme bir nebze de olsa iç hatlarda yaşanıyor. Onun nedeni de petrol fiyatlarındaki artış. Ortalama 70 dolar seviyesinde seyreden petrol fiyatları iç hatlarda sorun yaratıyor. Bizim için önemli bir maliyet kalemini oluşturuyor. Bu nedenle firmalarımız da fiyatlarını bu doğrultuda ayarlayacaklar.

 

Otobüs firmaları küçük ayarlama yapacak

Sema Üzmez/Kamil Koç A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Ödemelerimizi euro bazında yaptığımız için 10 günlük dalgalanma neticesinde ödemelerimizde bir fırlama oldu. Bu nedenle kendimizi çok da güvencede hissetmiyoruz. Maliyetlerimiz dövizle olduğu için yaptığımız planlar tutmadı. Bundan sonraki yatırımlarda daha dikkatli davranmamız gerekecek. Bu maliyet artışı ister istemez bizi bilet fiyatlarında yeni bir ayarlamaya sürükleyecek. Bunu düşünmek zorundayız. Yüksek bir zam yapmamız mümkün değil, zaten havayolu şirketleri ile rekabet edemiyoruz.

 

Otomotiv yan sanayi zamma hazırlanıyor

Ömer Burhanoğlu/Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı

Böyle bir düzeltme bekleniyordu, ancak bunun yavaş yavaş olmasını bekliyorduk. Bu kadar ani ve sert bir çıkış düşünmemiştik. Dolayısıyla da herkes hazırlıksız yakalandı. Şimdi herkes birbirine bakıyor; acaba kim daha önce zam yapacak diye. Biz de yan sanayiciler olarak, ne zaman bize sıra gelecek diye bekliyoruz. Çünkü girdilerimizin çoğu euro bazlı. Dolayısıyla bugüne kadar TL'nin pahalı olmasında ağlayan sanayiciler, şimdi maalesef bir müddet euronun pahalı olmasından ağlayacak gibi görünüyor. Bu durum da sanırız fiyatlara yüzde 15'lik bir yansıma yaratacaktır. (HABER MERKEZİ)

 

İSO Başkanı Küçük'ten özel sektöre çağrı

"Fiyatları artırmayın"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, para piyasalarında yaşanan hareketliliği dalgalı kur rejimine bağlarken hareketlenmenin nedenini dış gelişmeler olarak açıkladı. İSO Meclis toplantısında konuşan Küçük, "Burada üzerinde durulması gereken nokta, başından beri dile getirdiğimiz cari açık ve cari açığın biçimidir. Görüldü ki ekonomik ve siyasi istikrarın devamına yönelik belirsizlikler dengeleri hemen sarsabiliyor. Dışarıdan kaynaklanan etkiyi atlatmak üzereyken, Danıştay'a yapılan çirkin saldırı piyasaları yeniden tedirgin etti" dedi.

Bugüne kadar aşırı değerlenen YTL'nin sanayiciye zarar verdiği görüşünü savunduklarını hatırlatan Küçük, "Ancak temennimiz, kurdaki yükselişin ekonomideki dengeleri en az etkileyecek şekilde, yumuşak bir geçişle gerçekleşmesiydi. Şu anda arzu edilenden daha sert bir çıkış yaşanıyor" şeklinde konuştu.

Küçük konuşmasında özel sektöre de piyasadaki dalgalanmaya karşı verecekleri tepki konusunda uyarılarda bulundu. Özel sektörün dalgalanma nedeniyle hemen fiyat artırımına gitmemesi gerektiğinin altını çizen Küçük, "Bizler de sakin ve sağduyulu davranarak belirsizliğin azalmasına ve piyasaların bir an önce dengeye girmesine katkıda bulunmalıyız" şeklinde konuştu.

İstanbul Sanayi Odası'nın meclis toplantısının konuğu olan Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş ise son iki yıldır Ar-Ge ve inovasyon projelerine çok ciddi destekler verdiğini hatırlatırken, sanayicilerden bu projelere yeterli ilgi gelmediğinden yakındı. 2005'de sanayicilerden 458 proje geldiğini anlatan Yetiş, "Paramız var, kredi veriyoruz, ancak sanayicilerle bir türlü gerekli iletişimi kuramıyoruz" dedi. İSO Başkanı Tanıl Küçük ise büyük vergi yükü altında ezilen sanayicinin günlük uğraşılar içinde kaybolurken inovasyona vakit bulamadığını söyledi.

 

Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül

Yüzde 5 ile 10 arasında zam yapacağız

Şirket olarak yüzde 5 ile 10 arasında fiyat artırmayı planlıyoruz. Bu artış son 1 haftadaki ekonomik gelişmelerden kaynaklandı. Baktığınızda dövizde yüzde 15 artış var. Belki ihracatımız çok olduğu için iki tarafı dengeliyoruz. Ama her pazarı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Ayrıca girdiler dövize endeksli ve bu yüzden maliyetler sürekli artıyor. Artışlar ürüne göre değişiyor.

 

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği Başkanı Sait Gözüm

Dövizdeki hareket elektronik sektöründe panik yaratmadı

Döviz hareketlerinin kısa vadede sektörü büyük çapta etkileyeceğine inanmıyorum. Ama devam ettiği durumda muhakkak ki tüm piyasalardaki ve ekonomideki olumsuzluk elektronik sektörünü de etkileyecek. Türkiye 2001 krizinden sonra toparlandı ve ekonomi düzeldi. Dövizin Türk Lirası karşılığı beklenen seviyesine ulaşması da normal karşılanabilir. Ama eğer bu devam ederse tüm sektörleri olumsuz etkileyecektir. Şu safhada bu konuda panik içinde değiliz.

 

Elektronik Cihaz İmalatçıları Derneği (ECİD) Başkan Yardımcısı Göksen Körezlioğlu

Elektronik ürünlerde de fiyat artışı olacak

Elektronik ürünlerde de fiyat artışları olacak. Artışlar kura bağlı olacaktır. Kurlarda yüzde 10 ile 15 arasında bir hareket var. Fiyat artışları da buna uygun seviyede olur. Biz ufak ufak artışlara başladık ancak etkiler haziran başında tam olarak görülür. Elektronik sektörünün kendine has bir sıkıntısı yok. Bütün sanayicilerin ortak sıkıntıları var. Bu tip hareketler bu kadar ani ve hızlı olmamalı. Bu durum ekonomimizin hâlâ bizim denetimimizde olmadığını gösteriyor.

 

İstanbul Demir-Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Serdar Koçtürk

Metal piyasasında da fiyat artışları gündemde

Demir-çelik sektöründe entegre bir üretim söz konusu, ancak bu üretim modellerinde yerel hammadde oranı çok düşük. Hammadde ayağında, yaşanan dalgalanmalar bir maliyet avantajı yaratmıyor. Ancak işçilik maliyetleri anlamında bir avantaj sağladı. Yerel hammaddeye bağlı olarak da bir maliyet avantajı yaratacaktır. Bunlara bağlı olarak metal piyasalarında da artışlar olacak. Dünya genelinde o kadar çok likidite fazlası var ki, bu likidite nereye giderse oradaki dengeleri bozuyor. Türkiye ekonomisi de bu likidite ile manipüle edilebiliyor.

 

Türkiye Bilişim Hizmetleri Derneği (TÜBİSAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik

Satışlarda yüzde 30-40 düşüş oldu

 Piyasalardaki dalgalanmalardan dolayı sektördeki satışlar yüzde 30-40 düştü. Maliyetlerimiz ise ithalat ağırlıklı çalıştığımız için yüzde 10-11 civarında arttı. Ancak geçmiş yıllardaki dalgalanmalarda ve kriz ortamlarında, insanlar parfüm ve teknoloji ürünlerinden hemen vazgeçebilirken şu anda teknoloji sektörü bu kritik eşiği aştı.

 

Demet Sabancı Çetindoğan

Moral bozmamak lazım

Sabancı Topluluğu şirketlerinden Bossa T.A.Ş. Başkan Yardımcısı Demet Sabancı Çetindoğan, piyasalardaki dalgalanmanın ardından Bossa olarak gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek, ?Geleceğe olumlu bakıp, moral bozmamak ve paniğe kapılmamak lazım?dedi. Çetindoğan, babası Merhum Hacı Sabancı anısına düzenlenen ?Hacı Sabancı Halı Saha Futbol Turnuvası?nın açılışına katılmak üzere geldiği Adana'da, yaptığı açıklamada, serbest piyasa ekonomisinde bu tür dalgalanmaların olabileceğini söyledi. Çetindoğan, şunları kaydetti:

?Böyle şeylere alışık olmamız lazım. Bence iyiye gidecek. Olumlu bakmak, moral bozmamak ve paniğe kapılmamak lazım.? (A.A)

 

Bursa esnafı umudu yaza bağladı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TSO) Nisan ayında yaptığı ?Sektörel Anketler?, iç piyasanın yaz aylarından umutlu olduğunu ortaya koydu. Bursa TSO, piyasaların nabzını tutmak ve kamuoyuna yansıtmak amacıyla düzenlediği ?Sektörel Anketler?in Nisan ayı sonuçlarını açıkladı. Bursa kent merkezinde faaliyet gösteren 84 firma yetkilisi ile gerçekleştirilen anket sonuçları, esnafın satışların artacağına inandığını gösteriyor. Firma temsilcileri, ?Gelecek ay ki satışlarınıza ilişkin beklentileriniz ne yöndedir?? sorusuna yüzde 11,9 oranında ?düşüş bekliyoruz?, yüzde 67,8 oranında ?artmasını bekliyoruz?, yüzde 20,3 oranında da ?hiçbir değişiklik beklemiyoruz? yanıtını verdi. (A.A)


-REFERANSGAZETESI-


Bu haber 1763 defa okundu

<- önceki                  sonraki ->
  
Bu haberle ilgili herhangi bir yorum yapılmadı
  
 
 
  Ad Soyad :  
  Email :    
  Başlık :  
  Yorum :  
                             
ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan kumasci.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 
Önceki Haberler :
  
23.05.2006 Bangladeş'te protestocu tekstil işçileri 7 fabrikayı daha ateşe verdi
23.05.2006 Nergis Grubu'nda KKB'ye Mehmet Akif Yaşin atandı
23.05.2006 Narin: Tekstildeki KDV indirimi hayali ihracatı engelledi
23.05.2006 Tekstil sektörü siyasi istikrarsızlıktan endişeli
22.05.2006 Kurlardaki hızlı artış tekstilcide panik yaptı.
22.05.2006 Kaliteli Buldan bezine mavi bayrak
22.05.2006 T-Box'tan ihracat atağı
22.05.2006 Tekstilde kriz değil firma enflasyonu var
19.05.2006 CNR'da iş adamına silahlı saldırı
18.05.2006 Koniteks, Kar Tahakkuk Etmediğinden Kar Dağıtmayacak
18.05.2006 DESA DERI, ESAS SOZLESME DEGISIKLIGI YAPACAK
17.05.2006 Uki Dönem Karının Geçmiş Yıl Zararlarına Mahsub Edilmesi
17.05.2006 Çift yüzlü bornozlar Altınbaşak'a 'en iyi ürün ödülü' getirdi
17.05.2006 ABD'ye hazır giyim ihracatı üç ayda % 25 geriledi
16.05.2006 Gimsan Duruşması ertelendi
16.05.2006 Kordsa'nın telefon ve faks numaraları değişti
16.05.2006 Bavul ticareti bitti, Laleli düzenli ihracata soyundu
15.05.2006 Boyner Mağazacılık A.Ş.ye yabancı ortak geliyor
15.05.2006 Saray Halı'dan hayvancılığa 39.5 milyon YTL'lik yatırım
13.05.2006 Türkiye'nin Çin'le tekstil aleyhine bir durum söz konusu
12.05.2006 Metemteks'te Olağan Genel Kurul 31 Mayıs'ta
12.05.2006 Advansa Sasa'da Petrol İş grev kararı aldı.
12.05.2006 Galiko: Oğuz Satıcı'yı destekliyoruz
11.05.2006 Beymen, Afrika ve Arap ülkelerine açılacak
10.05.2006 Bu yaz nasıl giyineceğiz?
10.05.2006 Aydınlı, Pierre Cardin'e ortak
09.05.2006 İstanbul Faslı modacı Fatima Lopez'i ağırlayacak
09.05.2006 Dericiler tanıtımı yetersiz buldu
09.05.2006 Ayakkabı tasarımında İstanbul Gaziantep'i taklit ediyor
08.05.2006 Tekstilci BigBlue'dan inşaata 3 milyon dolarlık yatırım