ONLİNE SHOP ANA SAYFA KUMAŞ İPLİK KONFEKSİYON EV TEKSTİLİ MAKİNA DİĞER  
(23.05.2006)
  
 
Tekstil sektörü siyasi istikrarsızlıktan endişeli
 
Güven tazeleyen Orakçıoğlu, Bektaş ve Gülle, hedeflerini DÜNYA ile paylaştı / Tekstil sektörü siyasi istikrarsızlıktan endişeli
 

Türkiye'nin lokomotif sektörü tekstil ve hazır giyimin önde gelen örgütlerinin güven tazeleyen yeni başkanları, iyi bir süreç içerisine giren sektör için en önemli riskin siyasi istikrarsızlık olduğu uyarısında bulundular.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ve İstanbul Tekstil Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle ile Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Aynur Bektaş, siyasi istikrarsızlığa bağlı olarak ekonomik istikrarsızlığın yolaçacağı sosyal istikrarsızlığın en fazla kendi sektörlerinde yaşanacağı uyarısında bulundular.

Sektörün sorunlarını dile getiren başkanlar, yeni dönemdeki faaliyetlerini ve sektörü etkileyecek riskleri şöyle anlattılar:

Bektaş: İstikrarsızlık çözülmeye neden olur

TGSD Başkanı Aynur Bektaş, ekonomik ve siyasi istikrarın bozulmasının sektörün çözülmesine neden olacağını kaydederek, gerek dernekler arasında, gerekse siyasetteki söylemlere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu yıl müşterek ilişkilerin en iyi şekilde olması için TGSD'nin varını yoğunu ortaya koyacağına dikkat çeken Bektaş, sektörün geleceğinin ekonomik ve siyasi istikrara bağlı olduğunu ifade etti. Bektaş, "Bugün devletin kurumları işlemez hale gelirse ya da çalışmasını engelleyici saldırılar olursa, sosyal istikarar bozulursa, bu durumdan da iş dünyası çok fazla etkilenir. İlk ve yoğun etki ise tekstil sektörüne olur" dedi.

Yurtdışı seyahatlerinde yabancılardan Türk tekstil sektörü için "Türkiye, Avrupa için çok önemlidir" mesajını aldıklarını belirten Bektaş, bu mesajın bozulmasının istikarının bozulmasıyla mümkün olacağını söyledi. Sektörün son iki yıldır büyük zorluklar çektiğini kaydeden Bektaş, "Keşke bundan bir-iki sene önce Merkez Bankası ihracatçıyı güldürecek küçük küçük ayarlamalar yapsaydı. O zaman üretimde daralma ve ihracat artışında kayıp olmazdı" dedi. Bektaş, Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin de, üretime değil, tüketime dayalı polilitikalar olduğunu söyledi.

TGSD'nin bu yıl yeni oluşumlara liderlik yapacağını da açıklayan Bektaş, "Sektörümüzü mümkün olduğu kadar daha seviyeli ve rekabet edilebilir konuma getireceğiz" dedi. Bu yılın başından itibaren 29 dernekle yeni bir oluşum kurma yönünde toplantılar düzenlediklerine anlatan Bektaş, 30 yıllık geçmişi olan TGSD'nin bu kuruluşa liderlik yapacağını ve bu birlikteliğin, tüm Anadolu'yu kapsayacağını kaydetti. Türk Tekstil Platformu'nu uzun vadede federasyona çevireceklerini belirten Bektaş, ancak bu oluşumda İHKİB bacağının da yer alması gerektiğini söyledi.

Gülle: Olumsuzluklardan her sektör etkilenir

İTHİB Başkanı İsmail Gülle de, Türk tekstil sektörünün önündeki en büyük tehlikenin siyasi istikrarsızlık olduğunu kaydederek, siyasi istikrasızlığın sinyallerini sektörün yıkılması anlamında almak istemediklerini kaydetti.

Türk ekonomisinin derinleşmesi ve güçlenmesi gerektiğini kaydeden Gülle, "Tam ekonomi derinleşti güçlendi dedik, bir anda 500 milyon dolarlık bir döviz alımıyla kırılganlığını gösterdi" dedi. Gülle, "Yağmur yağdığı zaman, her tarafı eşit ıslatır. Güneş çıktığı zaman herkesi eşit miktarda ısıtır. Türkiye'nin üstüne karabultular çökerse ise her sektör ve kurum eşit oranda etkilenir. Güven ve istikrar olsun ki bizlerde daha iyi çalışalım. İstikararın her yerde olması gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye'de tekstil sektörünün tartışıldığı, pazar payının düştüğü bir süreçte, tüm iç ve dış olumsuzluklara rağmen sektörün gücünü koruduğunu belirten Gülle, yeni süreçte sektörün büyüyeceğini ve bu yılın ilk çeyreğinde görülen rakamların büyümenin göstergesi olduğunu kaydetti. İTHİB'in bir icra makamı olmadığına dikkat çekerek, sektörünün sorunlarını dinleyen çözüm bulan ve bu çözümleri yüksek mercilere ileten bir yapısı bulunduğunu kaydetti. Yeni başkanlığı döneminde bu yapıyı daha da güçlendirceklerini ifade eden Gülle, şunları anlattı:

"Önümüzdeki ekim ayında 40 firmayı İtalya'ya götüreceğiz. İtalya'da düzenlenen fuara katılacağız. Bu durum İtalya ile olan tekstil ticaretine yeni bir boyut kazandıracak. İtalya'nın tekstil ihracatının kalbi durumunda. Şimdiden birçok Türk firması İtalya'ya gitme konusunda heyecanlanıyor. Yeni pazar arayışlarını da sürdüreceğiz. "Afrika pazarı gelişmekte olan bir pazar ve bu bölgede çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Mısır'da ve Lübnan'da da mevcut ticaretimizi artırma yönünde çalışmalarımız sürüyor."

Orakçıoğlu: Yeni pazar stratejileri kuracağız

İHKİB Başkanı Orakçıoğlu da, ihracatçı açısından geçen dönemden daha zor bir dönemin olacağını düşünmediğini belirterek, "O dönemlerden de başarıyla çıktıysak, bundan sonraki istikrarsızlıklar için de önlemlerimiz olacak. İstikrarsızlık veya kriz olmasını hiç kimse istemez, ancak olursa da önlemlerimizi alacağız" dedi. Yeni dönemin ihracatçı açısından başarılı geçeceğine inandığını kaydeden Orakçıoğlu, "Sektörün şu anda en önemli problemi girdi maliyetlerinde rakiplerimizle eşit koşullarda olmamak. Bunun çözümü için de yine gerekli girişimlerde bulunacağız. Ama sonuç alabilmek için siyasi iradenin bir adım atması gerekiyor" diye konuştu.

İHKİB'in artık pazarlama stratejilerinde birtakım farklılıkları ortaya koyacak bir plan oluşturacağını kaydeden Orakçıoğlu, özellikle ABD pazarında yaşanan düşüşün telafisi için Asya Pasifik pazarına yöneleceklerine dikkat çekti. Orakçıoğlu, "Burada şartların ne olacağına dair araştırmalar yapacağız. Bunun için çalışma grupları kuruyoruz. Şu anda yeni yöntemlerin, değişen dünya ticaret yapısında olumlu sonuçlar getirmesi için neler yapılacağına dair sonuçlar çıkarılacak. Çalışma gruplarının içinde yönetim kurulunda yer alan deneyimli arkadaşlar yer alacak" dedi. İHKİB'in eğitim konusunda da birtakım hamleler içerisinde olacağını ve alt yapıyı sağlamak ve vasıflı eleman yetiştirmek için mevcut okullardaki eğitim çalışmalarını artıracaklarını kaydeden Orakçıoğlu, AB ile birlikte Moda Tekstil Projesi'ni ekim ayında hayata geçireceklerini ifade etti. Orakçıoğlu, "Bununla ilgili şu anda yoğun çalışmalarımız var. Bu dönüşüm sürecinde gelişime ayak uydurmak için sektörün rekabetini nasıl artırabileceğimize dair çalışmalarımız olacak. Geçtiğimiz dönem uluslararası platformlarda çok etkindik. Bu platformlardaki liderliğimizi ve etkinliğimizi sürdürmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

 

Tekstil ve hazırgiyim sektörünün önde gelen örgütlerinin hedefleri şöyle:

TGSD

. Siyasi istikrar bozulursa sektörün bütünlüğü bozulur. Bu konuda önlemler alacağız.

. Sektörü daha fazla rekabet edebilir konuma getireceğiz.

. Türk tekstil federasyonu kuracağız.

. Üretime dayalı politikalar üreteceğiz.

İHKİB

. Yeni pazarlama stratejileri oluşturacak.

. Asya Pasifik pazarına açılacak.

. Eğitim ve vasıflı eleman yetiştirme konusunda mevcut alt yapılar sağlamlaştırılacak.

. Moda Tekstil Projesi ekim ayında hayata geçecek.

. Siyasi istikrarsızlığa karşı plan üretilecek.

İTHİB

. İTHİB'in yapısı güçlenecek.

. Mısır ve Lübnan'da ticareti artırmak için çalışmalar yapacak.

. Ekim ayında 40 firmayı İtalya'ya götürecek ve bu ülkede işbirliklerinin gelişmesi için çalışacak.

. Afrika pazarında çalışmalar yapacak.

-DUNYA-


Bu haber 1655 defa okundu

<- önceki                  sonraki ->
  
Bu haberle ilgili herhangi bir yorum yapılmadı
  
 
 
  Ad Soyad :  
  Email :    
  Başlık :  
  Yorum :  
                             
ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan kumasci.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 
Önceki Haberler :
  
22.05.2006 Kurlardaki hızlı artış tekstilcide panik yaptı.
22.05.2006 Kaliteli Buldan bezine mavi bayrak
22.05.2006 T-Box'tan ihracat atağı
22.05.2006 Tekstilde kriz değil firma enflasyonu var
19.05.2006 CNR'da iş adamına silahlı saldırı
18.05.2006 Koniteks, Kar Tahakkuk Etmediğinden Kar Dağıtmayacak
18.05.2006 DESA DERI, ESAS SOZLESME DEGISIKLIGI YAPACAK
17.05.2006 Uki Dönem Karının Geçmiş Yıl Zararlarına Mahsub Edilmesi
17.05.2006 Çift yüzlü bornozlar Altınbaşak'a 'en iyi ürün ödülü' getirdi
17.05.2006 ABD'ye hazır giyim ihracatı üç ayda % 25 geriledi
16.05.2006 Gimsan Duruşması ertelendi
16.05.2006 Kordsa'nın telefon ve faks numaraları değişti
16.05.2006 Bavul ticareti bitti, Laleli düzenli ihracata soyundu
15.05.2006 Boyner Mağazacılık A.Ş.ye yabancı ortak geliyor
15.05.2006 Saray Halı'dan hayvancılığa 39.5 milyon YTL'lik yatırım
13.05.2006 Türkiye'nin Çin'le tekstil aleyhine bir durum söz konusu
12.05.2006 Metemteks'te Olağan Genel Kurul 31 Mayıs'ta
12.05.2006 Advansa Sasa'da Petrol İş grev kararı aldı.
12.05.2006 Galiko: Oğuz Satıcı'yı destekliyoruz
11.05.2006 Beymen, Afrika ve Arap ülkelerine açılacak
10.05.2006 Bu yaz nasıl giyineceğiz?
10.05.2006 Aydınlı, Pierre Cardin'e ortak
09.05.2006 İstanbul Faslı modacı Fatima Lopez'i ağırlayacak
09.05.2006 Dericiler tanıtımı yetersiz buldu
09.05.2006 Ayakkabı tasarımında İstanbul Gaziantep'i taklit ediyor
08.05.2006 Tekstilci BigBlue'dan inşaata 3 milyon dolarlık yatırım
08.05.2006 Aydınlı Group, Pierre Cardin'in haklarını satın aldı
06.05.2006 Tekstilde değil, hesapta hata var
06.05.2006 Altın fiyatlarındaki yükseliş sürüyor
06.05.2006 Dünyanın en zengin 10 kişisi