ONLİNE SHOP ANA SAYFA KUMAŞ İPLİK KONFEKSİYON EV TEKSTİLİ MAKİNA DİĞER  
Üye Girişi
 
  K. Adı :
  Şifre :
  Üye Ol   Şifremi Unuttum


Menu
Üyelik Avantajları
Forum - Arz Talep
Tekstil Terimleri
Uyeler
Gerekli Bilgiler
Sitenizi Ekleyin
İş Arayanlar
Eleman Arayanlar
İletişim

  RSS İle Taleplere Anında Ulaşım TEXTİLE TEXTİL KUMASCI.COM Sık Kullanılanlara Ekle Kumasci.com twitter dan takip edebilirsiniz. Kumasci.com friendfeed' den takip edebilirsiniz. Bookmark and Share

TEKSTİL VE TİCARİ TERİMLER

Rastgele 10 terim
   active matter(2444)
   Angora wool,mohair(3358)
   Beige(2585)
   gala twill(4789)
   lace(2781)
   looped yarn(2169)
   Mineral(2609)
   Tablecloth(2832)
   turlu iplik (ing)(4175)
   YÜZ ÇEVİRME(2515)
  

A B C D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V W X Y Z 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0

   


ZIMPARALAMA
Toplam 3412 Kez Gösterildi...
Şardonlamanın diğer bir şeklidir. Dokuma yüzeyinin güderi benzeri bir görünüş elde etmesi için ,zımpara kağıdı ile kaplı bir silindir ile işlemden geçirilmesidir. İnce dişli bıçakların yada zımpara silindirlerinin kullanımı ile uygulanan mekanik işlemlerdir. Montluk, elbiselik vb gibi kumaşlara şevtali kabuğu gibi tüylük kazandırılır.
22.08.2004 00:00:00

Zili/Sili
Toplam 3719 Kez Gösterildi...
Her desen ipliği kendi desen alanında, enine üç üstten bir alttan atlayarak geçirilmektedir. Kalın, kaba görünümlü zilinin çözgüsü, genellikle kıldan hazırlanmaktadır. Zili dokumalar, çeşitli çadır eşyası, ekin çuvalları, minder, yastık, yaygı gibi dokumalarda tercih edilmektedir.

Dokuma özelliklerine göre; düz, çapraz, çerçeveli, damalı zili gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Güzelsu köyünde zili dokunduğu belirtilmiştir. Kullanılan modele/motiflere göre tersten dokunan zili, iki - dört - beş ipin altından geçirilerek dokuma yapılmaktadır. Fare dişi, kespik nik, kertik, çubuk, böbrek yine hatırlanabilen motiflerdir. Eni 1 metre olan zililerin boyu yaklaşık 4 - 4.5 metre olmaktadır. Köyde eskiden kilim dokunduğu, yer yaygısı yanında yastık ve namazlık da yapıldığı belirtilmiştir. Yastık dokunurken (halı, kilim, cecim, zili), dokuma bitirildikten sonra düz devam edilip arkasına dikilmektedir. İki yüzü birleştiren dikişe kaytan denilmektedir. Alakır köyünden Uludere köyüne gelin gelen ikinci kaynak kişimiz, 10 yaşında dokuma öğrenmiştir. Evde annesi, yengesi ve kız kardeşleri ile dokuma yaptıklarını, annesi hastalandığı için iki senedir yapamadığını, yengesi ve kardeşlerinin hala dokuduğunu belirtmiştir. Köyde halen halı yapılmaktadır. Halının başlangıç sırasına “şüttük” denilmekte ve genellikle beyaz veya siyah renkle 10-20 sıra dokunmaktadır. Hazır boya ile boyanan siyah, koyu kırmızı, sarı, açık kırmızı, pembe, kül rengi vb. renkler tercih edilmektedir. Bir sıra düğümden sonra iki sıra argaç kirkitle yerleştirilip, tekrar düğüm atılıp, yine iki sıra argaç atıldıktan sonra biç / pij / kirkit / kerkitle iyice düğümler sıkıştırılmakta; elle düğümler çekilip makasla da kesilip düzeltilmektedir. Halının kıyısının düzgün durması için çift kat iple örülmektedir. Bordüre “çınar” adı verilmektedir. Pervek, göl, gül kaynak kişinin hatırlayabildiği motif adlarıdır. Halı yastık 20-25çift, namazlık 30 çift çözgüden oluşmakta; iki kişi dokuduğunda ve tam gün çalışılırsa iki günde bitirilmektedir.

Genellikle kışın dokuma yapıldığı, dokuma hazırlıklarının ilkbahar kırkımıyla başladığı belirtilmektedir. Köyde büyük halı satışının olmadığı, namazlığın, çeyiz olarak dokutulduğu, ayrıca köye gelen tüccarlar tarafından alındığı belirtilmektedir.

Uludere köyünde, nakışsız çul dokumadan heybe/hayba dokunmaktadır. Çubuklu, yere sermek için yolluk yapıldığı da belirtilmektedir. Kırmızı, siyah, beyaz vb. renklerin tercih edildiği heybelere, genellikle tahıl, erzak konmaktadır.
09.05.2005 00:00:00

zipper
Toplam 2839 Kez Gösterildi...
fermuar
20.08.2004 00:00:00

zips
Toplam 2847 Kez Gösterildi...
fermuar
20.08.2004 00:00:00En son eklenenler
   gold kumaş
   peto
   sheer
   Şönil 2
   Kaskam
   impregnating agent
   textile fibre
   textile calender
   müslin
   melton kumaş
ZIMPARALAMA Shop'ta Arama Yap
ZIMPARALAMA Ürünlerde Arama Yap
ZIMPARALAMA Forum'da Arama Yap
ZIMPARALAMA Üyeler'de Arama Yap
Menü
KUMASCI TOOLBAR YUKLEYIN DAHA FAZLA AVANTAJ ELDE EDIN UCRETSIZ DIR.
Menü ::
| Online Alışveriş | Ana Sayfa | Kumaş | İplik | Konfeksiyon | Ev Tekstili | Makina | Branda | Aksesuar | Kimya| Tasarım |  Üyelik | Reklam | Reklamlarımız |
Referanslar
Tekstil'de [ SON NOKTA ]  KUMASCI.COM  © 2005 KullanımSözleşmesi