ONLİNE SHOP ANA SAYFA KUMAŞ İPLİK KONFEKSİYON EV TEKSTİLİ MAKİNA DİĞER  
(02.09.2006)
  
 
Hazırgiyim ve konfeksiyonculardan güçbirliği
 
Hazırgiyim ve konfeksiyonculardan güçbirliği/ Tüzmen: İşsizliğin ve yolsuzluğun önlenmesi için bu sektör desteklenmeli
 

Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, İstanbul'u moda merkezi yapmak için, düzenlenen iki fuarın birleştirilerek tek fuar olarak yapılması konusunda güçbirliği yaptı. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "Tekstil, hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, Türkiye'nin ihracattan başka çıkışı olmadığını kanıtlayan bir sektör.. Toplam ihracatın yüzde 25'ini gerçekleştiriyor. Türkiye, işsizliğin, yolsuzluğun önüne geçmek, kalkınmak istiyorsa bu sektörü desteklemeli. Bu sektöre verilecek desteği kutsal bir görev olarak addederim, Çünkü bu sektöre verilen destek her zaman istihdam olarak, ihracat olarak, döviz olarak geri geliyor" dedi.

 

Hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründe İstanbul'da yapılan iki fuarın birleştirilmesiyle ilgili olarak Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ve İF Konseyi Başkanı Reha Erekli başta olmak üzere, konseyi oluşturan dernekler ve ihracatçı birlikleri başkanlarının katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ile İF Konsey Başkanı Reha Erekli tarafından yapılan ortak açıklamada, Türkiye'nin dünya pazarlarına açılmış ve kendini uluslararası pazarlarda rekabet üstü konuma taşıyabilen en önemli sektörlerinden olan Hazır Giyim'in; üreticisiyle, markasıyla, tasarımcısıyla modayı üreten olmanın ötesine geçerek modayı belirleyen olmayı hak ettiği vurgulandı.

Son dönemlerde İstanbul Moda ve Hazır Giyim fuarlarında meydana gelen, fuar içeriği konusundaki görüş ayrılığının, hem içeriksel hem de ticari olarak sektörün gerçek gücünü göstermesine engel olmaya başladığı belirtilen açıklamada, "Dünya standartlarında kaliteyi sunan ve dünyanın her kıtasında mucizeler yaratan markalarımızın, mükemmel tedarik zinciri, teknolojisi ve özeniyle dünya markalarına en iyi ürünleri üreten üreticilerimizin, genetik kodlarında taşıdıkları ülkemizin zenginliklerini ve kültürünü, yaratıcılıkları ile birleştirerek moda anlayışına yeni ve farklı soluklar katan tasarımcılarımızın, kısacası sektörümüzün doğru kurgulanan, doğru hedeflenen, doğru desteklenen fuarlara gereksinimi var. Sektörümüze ve ülkemize hizmet etme amacıyla kurulan 14 sektörel sivil toplum derneğinin oluşturduğu İF KONSEYİ, İHKİB ve Hazır Giyim Konfeksiyon İhracatçıları Birlikleri olarak, güçlerimizi, ilişkilerimizi ve yapabilirliklerimizi bu misyonu gerçekleştirmek amacıyla bir araya getirmek ve kullanmak kararımızı, İF KONSEYİ'ndeki birlikteliğimiz olarak bugün açıklıyoruz" denildi.

"Kotalar 2008'de kalkıyor ve önümüzde iki sene var"

Açıklamada, fuarın yeni yapılanmasıyla ilgili çalışma gruplarının çalışmaya başladığı ve bir ay içinde yapılması gerekenlerin ve fuarın hangi fuar merkezinde düzenleneceğinin belirleneceği ifade edildi.

Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, global rekabetin ve ciddi sıkıntıların yaşandığı bir dönemde, Türkiye'nin bölük ve parçalı hareket etme lüksü olmadığını belirterek, "Dış rekabette yeteri kadar sıkıntı var. İhracatçılar birlik içinde hareket ederek tamamlayıcılık haline getirdiler. Aklın yolu bir. Biz beraber hareket ettiğimiz zaman başarıya ulaşabiliyoruz. İç ve dış koşullar zaten bunu gerektiyor. Hedefimiz olan İstanbul'da bir moda enstitsü kurulması, moda merkezi haline getirilmesi birlik olmadan olmaz. Ben size inanıyorum güveniyorum ve o şekilde yoluma devam ediyorum. Kotalar 2008'de kalkıyor ve önümüzde iki sene var. Ondan onra daha büyük rekabetle karşı karşıya kalacağız. Zaman bugün, şu an, şu saniye. Hep beraber ileriye doğru sektörümüzün bütün eksiklerini tamamlayarak ufuk çizgimizi ileriye doğru taşıyarak hareket edeceğiz. Ortak aklı kullanacağız. Ortak karar alıp onları yürürlüğe sokuyoruz. Yavaş yavaş ar-ge, tasarım ve teknik teksile ağırlık verecek şekilde, sektörde dikey ve yatay büyüme için hareket etmemiz lazım. Girdi maliyetlerinin çok yükseldiği dönemde bu savaşı veriyoruz" dedi.

TİM Başkanı Oğuz Satıcı da, sektörün geçiş döneminde, birbirine daha sıkı sarılmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, "Bunun için hertürlü imkana sahibiz, genç bir ekip, aynı kuşağın çocuklarıyız. Bakanımız da genç ve bizim kuşağımızın insanı. Onun da enerjisiyle bugüne nasıl geldiysek, bundan sonra da daha hızlı gideceğimize inanıyoruz her zaman bu birliteliğin arkasında olacağız" diye konuştu.

İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ise, iki fuarın tek fuar haline getirilmesi için 1,5-2 aydır görüşmeler yapıldığını belirterek, şunları söyledi: "İstanbul'un gerçekten bir moda merkezi olması için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirerek çok önemli aktivitelere imza atacağız. Hedef İstanbul'u tüm dünyadaki tasarımcıların buluştuğu bir kent haline getirmek. Bu konuda çok önemli çalışmalar yapacağız, projeler hazırlayacağız. Bu projeler ülkemizin dünyadaki imajına da katkıda bulunacak."

İHKİB'in Konsey'e enerjisi, bilgisi ve tecrübesiyle katılmasının çok önemli olduğunu belirten İF Konsey Başkanı Reha Erekli de, "Bugün İF ailesini güçlendiği, büyüdüğü; birlikteliğin önem kazandığı, geleceğe yönelik anlam kazandığı bir gün. Bundan sonra İF, İstanbul'u bir moda merkezi yapma konsunda daha güçlü bir gayret içinde olacak" dedi.


-DUNYA-


Bu haber 1113 defa okundu

<- önceki                  sonraki ->
  
Bu haberle ilgili herhangi bir yorum yapılmadı
  
 
 
  Ad Soyad :  
  Email :    
  Başlık :  
  Yorum :  
                             
ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan kumasci.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 
Önceki Haberler :
  
31.08.2006 Deri ithalatına sınırlama getirmesi dericileri ikiye böldü
31.08.2006 Sabancı tekstilde stratejik ortak arıyor
31.08.2006 Düşük karlı pazarlardan çıkan Ayyıldız satışlarını artırdı
29.08.2006 Pamuk üreticisinin fiyat endişesi
28.08.2006 Boselli: Hazırgiyimde İtalya?nın tedarikçisi olabilirsiniz
28.08.2006 Almanya'da Çin'e yenilen Türkiye değil, İtalya oldu
25.08.2006 Hazır giyimde gerçek bir moda devi olacağız
25.08.2006 Denizli'de fason dokumacılar yüzde 15 zam sonrası
25.08.2006 CHP'den "tekstilden vergi alınmaması" yönünde kanun teklifi
25.08.2006 Tekstildeki tehlike Asya kaynaklı
23.08.2006 Birlik Mensucat'ın MKK neznindeki üyelik İşlemleri
23.08.2006 Hazırgiyimciler tek fuarda anlaştı
23.08.2006 Abbate: Ütü gerektirmeyen gömlek yolda
22.08.2006 İhracatçı Cross Jeans iç pazara yöneldi
22.08.2006 Pamuk ve mısırda müdahale fiyat beklentisi
19.08.2006 İhracat mı yapalım yoksa iç pazara mı yönelelim şaşırdık
19.08.2006 Tekstilcinin döviz kuru sevinci yarım kaldı
19.08.2006 Orakçıoğlu: Tekstilde liberalleşmeyle, fiyatlar ve kar düşecek
19.08.2006 Polylen Sentetik İplik'te üretim durdu
18.08.2006 Kordsa Sabancı Industrial nylon yarn'a Garantör Oldu
18.08.2006 Gap Güneydoğu Tekstil'in üretiminin yüzde 60'ı dünya pazarına
18.08.2006 Hey Tekstil'den Çankırı'dan sonra Nevşehir'e de fabrika
17.08.2006 Gaziantep ve Egeli işadamları işbirliği protokolüne imza attı
16.08.2006 Sanayici ve modacı fuarda buluşuyor
16.08.2006 Lükse ilgi Prada ve Dior'u da Türkiye'de yatırıma yöneltti
16.08.2006 Rodi Jeans, Özbekistan'daki ilk mağazasını Taşkent'te açtı
15.08.2006 İstanbul modacılara sevdirilip 'koşa koşa' gelmeleri sağlanacak
15.08.2006 Elbise bedeninde 'büyük' oynayıp ciroyu on yılda 12'ye katladı
14.08.2006 TEXGATE 2006 YABANCI KATILIMCILARIN AKININA UĞRUYOR
14.08.2006 Soylu İplik Sermaye Tavanı'nı İçin SPK ya Başvurdu