ONLİNE SHOP ANA SAYFA KUMAŞ İPLİK KONFEKSİYON EV TEKSTİLİ MAKİNA DİĞER  
(31.08.2006)
  
 
Deri ithalatına sınırlama getirmesi dericileri ikiye böldü
 
Çin'in ham deri ithalatına sınırlama getirmesi dericileri ikiye böldü
 

Çin'in ham deri ithalatına getirdiği ek vergi, yarı mamule olan ihtiyacını artırınca, Türk dericileri ikiye bölündü. Deri konfeksiyoncusu iç piyasada deri bulamayacağı için yarı mamul ihracatına da fon istiyor. Tabakhaneciler ise Çin'e sattıkları derinin düşük kalitede olduğunu ve Türkiye'de pazarı olmadığını savunarak karşı çıkıyor.

 

Çin'in çevre kirliliğine yol açtığı için ham deri kullanımını azaltmak amacıyla ithalata ek vergi getirmesi dericileri böldü. Çin'in yarı mamul ithalatını artıracak bu kararla Türkiye'den yapılan deri ihracatının artacağını belirten Türk konfeksiyoncuları yeterli mal bulamayacakları endişesini taşıyor. Bu nedenle ham deri ihracatına kilo başına ödenen 50 sentlik fonun yarı mamule de getirilmesini isteniyor.

Çin'in 1 Temmuz'dan itibaren başlattığı uygulama, yarı mamul deriye ihtiyacı artıracak. Bu durum, Çin'in yarı mamul talebinin önemli bir kısmının Türkiye'den karşılanma olasılığını kuvvetlendirdi. Bu gelişmeler üzerine yerli tabakhaneci ve deri konfeksiyoncusu yarı mamul deri ihracatında sınırlamayı tartışmaya başladı. Konfeksiyoncu, ayakkabı ve saraciyeci ham deri ihracatında kilo başına ödenen 50 sentlik fonun, yarı mamul deri ihracatında da ödenmesini talep ediyor. Gerekçeleri ise Türkiye'de gerileyen hayvancılıkla birlikte deri hammaddesi temin etmekte güçlük çekmeleri. Yeterli hammadde bulamayan üreticiler İtalya, İspanya gibi ülkelerden pahalı deri almak zorunda kaldıklarını belirtiyor. Deriyi yarı mamul haline getiren tabakhaneler ise bu öneriye karşı. Düşük kur yüzünden ihracatta daralma yaşadıklarını ileri süren tabakhaneler, Çin'in talebi sayesinde yarı mamul deri ihracatını artıracaklarını savunuyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Deri Sektör Kurulu Başkanı Turgut Koşar, eylül ayında yapılması beklenen TOBB toplantısında konuyu gündeme getireceklerini belirterek "Deri konfeksiyoncuları 'Yasaklansın' diyor ama Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki tabakhanelerin hepsi yasağa karşı. Ancak TOBB'da sektörü ortak bir noktada buluşturmaya çalışacağız. Ama sonuçta asıl kararı, Dış Ticaret Müsteşarlığı verecek" diye konuştu. 

Tabakhanecilerin deri sektörünün yıllık 1 milyar dolarlık ihracatında 140 milyon dolarlık payı bulunuyor. Kalan payının yarısını deri konfeksiyon ihracatı oluşturuyor. Diğer yarısı ise ayakkabı ve saraciye ihracatına ait bulunuyor. Yasağa karşı çıkan tabakhanecilerden biri olan Erdal Matraş, "Yarı mamul derinin Türkiye'de ihtiyaç duyulan kısmını zaten kendi fabrikamda ya da fasoncularda ürettiriyorum. Ancak yarı mamul derinin dördüncü, beşinci sınıf kalite diye tabir edilen kısmını Çin'e satıyorum. Bu kalitede ürünler zaten burada değerlendirilmiyor. Dolayısıyla ihracatta yasağa karşıyım" diye konuştu.

 

'Çin bizden çöpüne kadar alıyor'

Ziylan Şirketler Grubu Genel Koordinatörü Mehmet Büyükekşi de "Aslında bu, kısıtlamadan ziyade, mevcut fonun devam etmesi. Deri, bitmiş değil de yarı mamul olduğu için yurtdışına çıkarken ödenen fonun aynen devam etmesini istiyoruz. Ayakkabı ve deri konfeksiyoncular olarak bunu destekliyoruz. Yarı mamul ihracatı yapanlar, sınırlama olursa maliyetleri yükseleceği için karşı çıkıyor. Ama bizler için ihracatın daha da artması yurtiçinde deriyi daha pahalıya alacağımız anlamına geliyor" dedi.

İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murad Kızıltaş ise ihracata kısıtlama getirildiği takdirde fiyatların düşmesinin kendi menfaatine olacağını, ancak yine de sınırlamayı doğru bulmadığını söyledi. Kızıltaş, "Sınırlama ile ürün yurtdışına satılamayacağı için fiyatların düşeceği tahmin ediliyor. Bu olumlu bir durum ama olayın tamamına bakmak lazım. Çin bizden çöpüne kadar, yani çok düşük kaliteli yarı mamul derileri bile satın alıyor. Üzerini film tabakası ile kaplayıp, spor ayakkabı yapımında çeşitli parçalar için kullanıyor. Türkiye ise düşük kaliteli yarı mamulleri hiçbir şekilde kullanmıyor. Sınırlama olursa, bu malların iç piyasada tüketilmesi çok zor. Bu da ayrı bir tehlike yaratır. Dolayısıyla bu kalemlerin ihracatının sürmesi lazım" dedi. 

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Gürsoy, taraflar arasındaki sorunun yarı mamul deri ihracatındaki artışın, iç piyasadaki mamul deri fiyatlarını yükseltecek olmasından kaynaklandığını söyledi. Gürsoy, yarı mamul ihracatındaki artışın, aynı zamanda ham deri ihracatını da artıracağını belirtti. 

 

Deri sektörü 3 milyon dolar döviz getiriyor

* Yaklaşık 350 bin kişi istihdam ediliyor.

* İhracat 2004'te 763 milyon dolar, ithalat ise 1.120 milyar dolar oldu.

* Geçen yıl ihracat yaklaşık 1 milyar dolar düzeyindeydi.

* Kayıtdışı rakamlarla 3 milyar dolara yakın döviz girdisi sağlanıyor.

* Sektör ihracatı ağırlıklı AB ülkeleri ve Rusya'ya yapılıyor.

* Dünya deri ve deri mamulleri ticareti 130 milyar dolar civarında. Türkiye'nin ihracat payı ise 1 milyar dolar.

* Türkiye'deki ham deri, ihtiyacın ancak yüzde 25'ini karşılıyor. Kalanı ithal ediliyor.


-REFERANSGAZETESI-


Bu haber 2528 defa okundu

<- önceki                  sonraki ->
  
Bu haberle ilgili herhangi bir yorum yapılmadı
  
 
 
  Ad Soyad :  
  Email :    
  Başlık :  
  Yorum :  
                             
ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan kumasci.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 
Önceki Haberler :
  
31.08.2006 Sabancı tekstilde stratejik ortak arıyor
31.08.2006 Düşük karlı pazarlardan çıkan Ayyıldız satışlarını artırdı
29.08.2006 Pamuk üreticisinin fiyat endişesi
28.08.2006 Boselli: Hazırgiyimde İtalya?nın tedarikçisi olabilirsiniz
28.08.2006 Almanya'da Çin'e yenilen Türkiye değil, İtalya oldu
25.08.2006 Hazır giyimde gerçek bir moda devi olacağız
25.08.2006 Denizli'de fason dokumacılar yüzde 15 zam sonrası
25.08.2006 CHP'den "tekstilden vergi alınmaması" yönünde kanun teklifi
25.08.2006 Tekstildeki tehlike Asya kaynaklı
23.08.2006 Birlik Mensucat'ın MKK neznindeki üyelik İşlemleri
23.08.2006 Hazırgiyimciler tek fuarda anlaştı
23.08.2006 Abbate: Ütü gerektirmeyen gömlek yolda
22.08.2006 İhracatçı Cross Jeans iç pazara yöneldi
22.08.2006 Pamuk ve mısırda müdahale fiyat beklentisi
19.08.2006 İhracat mı yapalım yoksa iç pazara mı yönelelim şaşırdık
19.08.2006 Tekstilcinin döviz kuru sevinci yarım kaldı
19.08.2006 Orakçıoğlu: Tekstilde liberalleşmeyle, fiyatlar ve kar düşecek
19.08.2006 Polylen Sentetik İplik'te üretim durdu
18.08.2006 Kordsa Sabancı Industrial nylon yarn'a Garantör Oldu
18.08.2006 Gap Güneydoğu Tekstil'in üretiminin yüzde 60'ı dünya pazarına
18.08.2006 Hey Tekstil'den Çankırı'dan sonra Nevşehir'e de fabrika
17.08.2006 Gaziantep ve Egeli işadamları işbirliği protokolüne imza attı
16.08.2006 Sanayici ve modacı fuarda buluşuyor
16.08.2006 Lükse ilgi Prada ve Dior'u da Türkiye'de yatırıma yöneltti
16.08.2006 Rodi Jeans, Özbekistan'daki ilk mağazasını Taşkent'te açtı
15.08.2006 İstanbul modacılara sevdirilip 'koşa koşa' gelmeleri sağlanacak
15.08.2006 Elbise bedeninde 'büyük' oynayıp ciroyu on yılda 12'ye katladı
14.08.2006 TEXGATE 2006 YABANCI KATILIMCILARIN AKININA UĞRUYOR
14.08.2006 Soylu İplik Sermaye Tavanı'nı İçin SPK ya Başvurdu
14.08.2006 YKB, Boyasan ve Tümteks'in malını haczetti